Mój obraz zatytułowany „syndrom czerwieni 2” w MIĘDZYNARODOWYM TRIENNALE MALARSTWA REGIONU KARPAT zorganizowanym przez GALERIĘ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA w Przemyślu
Instytucję Kultury Województwa Podkarpackiego
Lista artystów i prac zakwalifikowanych do finału konkursu „SREBRNY CZWOROKĄT 2021”
BWA w Przemyślu
KATALOG
PRAC NAGRODZONYCH I ZAKWALIFIKOWANYCH DO UDZIAŁU W WYSTAWACH MIĘDZYNARODOWEGO TRIENNALE MALARSTWA REGIONU KARPAT
„SREBRNY CZWOROKĄT 2021” /str.123/
Galeria ARP Zamku w Krasiczynie
7.05 – 30.06.2022
Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021
Dziwny jest ten świat … wystawa główna
Już dzisiaj zapraszam na kolejną wystawę Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – „SREBRNY CZWOROKĄT 2021”,
która zagości od 5 do 29 sierpnia w BWA w Kielcach
Zapraszam na kolejną wystawę Triennale, którą od dnia 15 września do 9 października 2022 r.
można oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie:
„W rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych na przełomie września i października prezentacja jedenastej już edycji międzynarodowego konkursu malarskiego, którego organizatorem jest Galeria Sztuki w Przemyślu, instytucja kultury województwa podkarpackiego. Konkurs pod nazwą Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt to ważna impreza artystyczna łącząca artystów z Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Honorowy patronat sprawuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, ponadto minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek podkarpacki i prezydent Przemyśla. Współorganizatorami są Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Agencja Rozwoju Przemysłu – Zespół Pałacowo-Zamkowy w Krasiczynie, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek, Elektromontaż S.A. w Przemyślu. Partnerami konkursu są oczywiście instytucje i galerie z poszczególnych krajów.
Wystawa odbyła się już w Przemyślu, Kielcach, obecnie w naszej galerii. W przyszłym roku planowane jest pokazanie jej w pozostałych krajach. Celem Triennale – Srebrny Czworokąt jest promocja i dokumentacja aktualnych tendencji realizowanych w obszarze współczesnego malarstwa, artystów zamieszkałych w przygranicznych regionach pięciu państw, dla których tradycje kultury i sztuki regionu Karpat są odniesieniem do aktualnych problemów – głosem naszego pokolenia – pisze kurator artystyczny Triennale 2021, a autorem głównego założenia jest Peter Markovič, krytyk i historyk sztuki ze Słowacji. Temat przewodni Triennale 2021 „Dziwny jest ten świat”. Ogłoszony Nowy Porządek Świata, koncepcja zjednoczonej Europy i przekształcenie istniejącego przez długie dziesięciolecia dwubiegunowego porządku świata w świat jednobiegunowy faktycznie sprawiały wrażenie wyimaginowanego końca historii… W ciągu ostatnich trzydziestu lat świat w swej dynamice zdecydowanie odrzucił skonstruowaną wizję konceptualnego „końca historii”. Co więcej, lata te przynoszą obrazy klasycznego dramatu poprzedzającego kluczowy moment historii. Świat nie zaznaje pokoju, przeżywamy okres globalnego niepokoju i niekończących się turbulencji. Niekończące się niepokoje globalne wyrosły z chimerycznej nadziei na nowe życie w wolności. Zunifikowany świat przejawia wyraźną niestabilność i tendencje destrukcyjne. Jednobiegunowy świat po krótkim okresie euforycznego przeżywania wolności powoli stał się dramatycznie niespokojny. Kiedy to pisał Markovič, nie przewidywał, że będzie tak bliska nam geograficznie część tego świata w stanie wojny.
W kontekście emocji towarzyszących obserwacji ponurego plątania się poszukiwanej drogi wyjścia z labiryntu dnia dzisiejszego, na której zgubiliśmy mityczną nić Ariadny, słyszymy dawne słowa barda polskiej piosenki, Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat/ Gdzie jeszcze wciąż/ Mieści się wiele zła” – trzy słowa głęboko wyrażające wiarę w dobro wbrew bolesnemu doświadczeniu, że ten świat jest dziwny, nieludzki, niepokojący… Wyśpiewane przez Niemena pełne ekspresji i bólu wersy „Lecz ludzi dobrej woli jest więcej/ I mocno wierzę w to/ Że ten świat/ Nie zginie nigdy dzięki nim” zwiastują przebudzenie oczekiwanej nadziei.”
Zapraszam na kolejną wystawę Triennale, którą można zobaczyć od dnia 9 lutego 2023 r. do 16 kwietnia 2023 r. w Preszowie/Słowacja
Wystawę Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat będzie można zobaczyć
od dnia 3 sierpnia 2023 r. do 27 sierpnia 2023 r. w Miszkolcu/Węgry.
Wystawa Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat
w Oradea / Rumunia od dnia 8 września 2023 r. do 8 października 2023 r.
PISMO
skierowane do artystów i odbiorców sztuki w związku z organizacją wystaw
w ramach Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat:
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu
Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego
www.bwaprzemysl.pl
Newsletter – Hírlevél – Buletin – Iнформаційний бюлетень
Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021
International Painting Triennial Of Carpathian Region – Silver Quadrangle 2021
Trienalele Internaţionale De Pictură Din Regiunea Carpaţiilor – Rombul De Argint 2021
Medzinárodné Trienále Maliarstva Regiónu Karpaty – Strieborný Štvoruholník 2021
Міжнародне Tриєнале живопису Карпатського Pегіону – Срібний чотирикутник 2021
Ezüst Négyszög Kárpátok Régió Nemzetközi Festészeti Triennálé 2021
Szanowni Państwo, Drodzy Artyści,
Sytuacja w jakiej znajduje się dzisiaj nasz najbliższy sąsiad – Ukraina jest bardzo dramatyczna i trudno przewidzieć jej zakończenie w najbliższym czasie. Równie trudno wyobrazić sobie dzisiaj bezpieczny przyjazd z Ukrainy do Przemyśla laureatów Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021, ale także pozostałych laureatów i uczestników Triennale z Węgier, Rumunii i Słowacji czy artystów biorących udział w wystawach towarzyszących min. z Włoch, Austrii i gości z tych krajów.
Przemyśl i bliska granica przeżywa w ostatnim czasie dynamiczny napływ setek tysięcy uchodźców, a także związanych z tym dramatów i problemów. W sytuacji, kiedy w wyniku wojny na Ukrainie codziennie giną ludzie, trudno wyobrazić sobie nasze święto sztuki w oderwaniu od tych traumatycznych wydarzeń.
W związku z tym, po wielu rozmowach analizujących bieżącą sytuację, postanowiliśmy zrezygnować z organizacji gali nagród połączonej z otwarciem wystawy głównej Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021 w Galerii ARP Zamku w Krasiczynie i organizacji wernisaży wystaw towarzyszących Triennale w dniach 6 i 7 maja br.
Wszystkie zaplanowane wystawy odbędą się jednak zgodnie z planem i będą dostępne do zwiedzania w zaplanowanych miejscach i terminach:
Galeria Zamek, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek w Przemyślu
06.05 – 01.06.2022 r.
Zamknij oczy i patrz daleko!
Arnold Mario Dall’O – Hannes Egger – Laurina Paperina
Kurator: Hannes Egger
Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
06.05 – 01.06.2022 r.
Jurorzy Triennale 2021 Cieszyński – Cywicki – Ferenc – Konya – Mazurek – Wojciechowski – Yatsiv
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
07.05 – 12.06.2022r.
Magdalena Cywicka, Polska – malarstwo
Grand prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Triennale 2018
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
07.05 – 12.06.2022r.
Teofil Ioan Stiop, Rumunia – malarstwo
Nagroda Specjalna Triennale 2018 dla Wybitnej Osobowości Artystycznej ufundowana przez Marszałka Sejmu RP VIII Kadencji – Marka Kuchcińskiego
Muzeum Historii Miasta Przemyśla
07.05 – 12.06.2022 r.
Lukacs Gabor, Węgry – malarstwo
Nagroda Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej – Triennale 2018
Galeria ARP Zamku w Krasiczynie 7.05 – 30.06.2022 Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt 2021 Dziwny jest ten świat … wystawa główna.
Odbędą się także zaplanowane w tym roku pokazy wystawy głównej Triennale 2021
w galerii BWA Rzeszów i BWA Kielce.
Dzięki współpracy i pomocy TVP3 Rzeszów, powstanie profesjonalny film video, obszernie dokumentujący wszystkie zaplanowane wystawy, wystąpienia laureatów, jurorów, zaproszonych gości i organizatorów. Film zaprezentuje TVP3 Rzeszów i TVP Kultura, a także będzie dostępny online na naszej stronie internetowej: www.bwaprzemysl.pl, fb Galerii i youtube.
Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa dla nas wszystkich decyzja spotka się ze zrozumieniem i wsparciem, będzie znakiem naszej solidarności zarówno z artystami z Ukrainy jak i narodem ukraińskim walczącym o wolność.
Z poważaniem, Organizatorzy Triennale
Janusz J. Cywicki – Dyrektor Galerii, koordynator Triennale
Andrzej Cieszyński – Kurator Triennale